Przejdź do treści

Pieluchy wielorazowe – słowniczek pojęć

  • przez
pieluchy wielorazowe słownik pojęć

Poniżej stworzony specjalnie dla Was słowniczek pojęć, który (mamy nadzieję) nieco rozjaśni Wam

AIO (ang. all-in-one)Te pieluszki to nomen omen “wszystko w jednym”, czyli taki “wielorazowy pampers”. Najbardziej zbliżone kształtem i stylem do jednorazowych pieluch AIO posiadają chłonny wkład przyszyty bezpośrednio do nieprzepuszczającego wilgoci materiału.
Są najłatwiejsze w użyciu. Idealne rozwiązanie dla leniuszków 😉
BoosterTo krótki wkład chłonny, który dołożony do wkładu chłonnego, zwiększa jego chłonność, w miejscu, w którym tego potrzebujesz (u chłopców z przodu, u dziewczynek pośrodku). Unikamy wtedy dodatkowej warstwy na pleckach, co jest szczególnie ważne przy noworodkach, które głównie leżą.
FormowankaTo pieluszka traktowana jako wkład chłonny do gatków lub longów, która nie zabezpiecza przed zamoczeniem ubranka dziecka (nie ma zewnętrznej warstwy wodoodpornej).
Jest uszyta z kilku warstw różnych materiałów (np. bawełna, kokos, bambus), co sprawia, że jest najbardziej chłonnym wkładem na rynku
Gatki i longiSpodenki z wełny. Nie mają gumek, więc nie zostawiają odcisków. Dobrze otulają warstwę chłonną, z tego względu najczęściej stosowane są na noc na formowankę, prefold lub tetrę spiętą klamerką snappi.
Jednorazowe papierki/bibułki
To cienkie wkładki do pieluszek wielorazowych. Papierki przepuszczają ciecz zatrzymując jednocześnie zabrudzenia stałe, przez co pomogą utrzymywać pieluszki w czystości. 
KieszonkaPeluszki, które składają się z dwóch warstw: zewnętrznego otulacza PUL oraz doszytej wewnętrznie warstwy, która tworzy z otulaczem kieszeń.
Materiał ten może być z mikropolaru, coolmaxu, bawełny lub bambusa.
Do kieszeni wsuwa się wkładki, dzięki temu można dostosować chłonność do potrzeb dziecka.  
Majtki treningoweSłużą w okresie odpieluchowania dziecka. To majteczki, które posiadają warstwę chłonną i/lub kieszonkę na wkład, dzięki czemu wyłapią małe siku.
OtulaczTo takie majteczki, które otulają wkład na pupie dziecka, aby nie doszło do przemoczenia ubranka. Są szczelne i bajecznie kolorowe. Do otulacza wkłada wkłada się wybrany wkład.
Na rynku dostępne są otulacze zapinane na napy i rzepy.
Mogą być uszyte materiału PUL lub wełny.
PreflatTo prostokątny wkład z dluższymi “uszami”, który składa się w kształtem przypominającą pieluszkę i zapina snappi. 
PrefoldTo prostokątny wkład, który można składać na 3 i używać jako wkład krótki, lub składać na różne sposoby (jak tetrę) i spinać klamerką snappi.
PUL (z ang. PolyUrethane Laminat)To syntetyczna, paroprzepuszczalna tkanina, poliester laminowany poliuretanem, z której najczęściej wykonana jest warstwa zewnętrzna pieluszki
SIO (ang. snap-in-one)Te pieluszki są bardzo podobne do AIO, z tą różnicą, że tu warstwa chłonna jest wpinana, a nie przyszyta na stałe. 
SnappiTo klamerka wykonana z nietoksycznych substancji, w kształcie litery T, z 'ząbkami’ na każdym końcu. 'Ząbki’ zaczepiają się o tkaninę, dopasowując pieluszkę do pupy dziecka.
StrippingUsunięcie złogów z pieluch poprzez jej gruntowne czyszczenie
StriptizDzielenie się radością z nowej paczki z pieluchowego zamówienia z innymi wielopieluchującymi rodzicami poprzez wrzucenie zdjęć z otwierania paczki na grupę pieluchową.
TetraTo tradycyjna pieluszka wielorazowa używana przez nasze mamy i babcie. Nowoczesne pieluszki tetrowe wykonane są najczęściej z bambusa, bawełny lub mieszanki tych tkanin. Pieluszki tetrowe składamy w origami Jest podstawowym i budżetowym wkładem chłonnym, najczęściej stosowanym z otulaczami, ale również do kieszonki. Posiada różne rozmiary i gramaturę. Zanim nabierze chłonności najlepiej uprać je kilkukrotnie (na przykład dorzucając do ręczników).
TPU (z ang. Thermoplastic polyurethane,)Materiał, z którego najczęściej wykonana jest warstwa zewnętrzna pieluszki Od PULu różni się jedynie metodą laminowania – na gorąco. TPU w dotyku może być miększy od PULu.
WełnaMateriał, który posiada właściwości termoregulacyjne i antybakteryjne.
Po zalanolinowaniu staje się nieprzemakalna, choć nadal chłonie wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz.
Wkładka sucha pupaTo kawałek mikropolaru, który zapewnia uczucie suchości po zmoczeniu pieluszki. Stosuje się ją od strony skóry dziecka, żeby nie odczuwało wilgoci. Dzięki niej dużo łatwiej czyści się pieluszkę.
Wkładka wełnianaWchłaniać nadmiar wilgoci i zabrudzeń, dzięki czemu chroni wełnę otulacza przed nadmiernym sfilcowaniem się.
WkładyWkłady długie, krótkie, z burtami to prostokątne wkłady, które są częścią chłonną stosowaną do otulaczy lub kieszonek. Na rynku są dostępne wkłady o różnej długości i szerokości, dzięki czemu można dobrać odpowiednią chłonność dla swojego dziecka. Dodatkowo mogą mieć poszerzoną część tylną lub posiadać burty, które zabezpieczają otulacz przed przeciekami. 
Worek na pieluszkiMoże służyć do przechowywania zużytych pieluszek (zamiennik kosza na brudne pieluchy) oraz nowych pieluszek podczas wyjścia z domu.

0