Przejdź do treści

Pieluszki wielorazowe – jak zacząć? 5 praktycznych wskazówek

 • przez
jak wielopieluchować?

Zaczynając przygodę z pieluszkami wielorazowymi możesz czuć się nieco zagubiona na początku. Zapewne mylą Ci się nazwy, zastosowania i różne rodzaje systemów wielopieluszek. Do tego jeszcze to nieszczęsne pranie…jak to przyswoić? Uwierzcie nam, temat pieluch wielorazowych w praktyce nie jest wcale taki straszny! W tym artykule poznasz 5 praktycznych wskazówek, jak zacząć używać pieluszki wielorazowe, które uproszczą Ci temat wielopieluchowania. Zapraszamy do lektury 🙂

1. Wybierz rozmiar

Konkretny rozmiar pieluszki, czy One Size?

To Twoja pierwsza decyzja, przed którą przyjdzie Ci stanąć. Jest to najważniejszy krok, od którego należy zacząć.

Orientacyjne przedziały wagowe każdego rozmiaru (uśrednione) wyglądają, jak poniżej:

 • NB (newborn – dla noworodków) – 2,5 – 5-7 kg
 • MOS (mini os – dla nieco większych bobasów) – 4,5 – 7-10 kg
 • OS (one size – dla niemowląt) – 8 – 15 kg
 • OS+ (one size plus – dla starszaków) – 13 – 18 kg

Pieluszki oprócz orientacyjnej wagi, różnią się również szerokością w kroku. Warto zwrócić na to uwagę podczas zmiany rozmiaru na większy. Może się okazać, że po rozmiarze noworodkowym (NB) często można przejść od razu na rozmiar OS (pomijając MOS), jeżeli niemowlę ma budowę bardziej „rubensowską” niż szczupłą.

Jeżeli chcesz zacząć używać pieluszek wielorazowych od urodzenia najlepiej zacząć od rozmiaru NB, a następnie przejść przez MOS do OS, lub od razu przejść do OS (w zależności od budowy Twojego maleństwa).

Jeżeli zamierzasz zacząć po 2 miesiącu, nie warto inwestować w rozmiar NB, skoro za moment może z niego wyrosnąć. Lepiej zacząć od rozmiaru MOS, a następnie przejść na OS.

Jeżeli rozważasz przejście na pieluszki wielorazowe po 6 miesiącu warto rozpocząć od rozmiaru OS, a następnie OS+.

Niektórzy wielopieluchujący rodzice cenią sobie wygodę rozmiaru pieluszki One Size. Pieluszka ta dzięki nabitym wielu napom, które pozwalają na zwężanie i skracanie pieluchy (jak na zdjęciu poniżej), teoretycznie ma rosnąć razem z maluszkiem i pasować od „narodzin do nauki korzystania z nocnika” bez konieczności kupowania innych pieluszek. W praktyce większość pieluch One Size nie leży dobrze na noworodku aż do 8kg dziecka. Wynika to przede wszystkim z tego, że są one szerokie w kroku (za szerokie dla drobnego dziecka), nie przylega dokładnie do pupy i nie okala ud, jak należy. To pozostawia Ci szarą strefę od noworodka do 8 kilogramów wagi, którą musisz czymś wypełnić.

pieluszki wielorazowe

2. wybierz materiał otulacza

Następnym wyborem jest odwieczny problem: Pieluszki wielorazowe Team PUL, czy Team Wełna?

PUL (z ang. PolyUrethane Laminat) to syntetyczna, paroprzepuszczalna tkanina, najczęściej poliester laminowany poliuretanem. 

Wełna – posiada właściwości termoregulacyjne i antybakteryjne, po zalanolinowaniu staje się nieprzemakalna, choć nadal chłonie wilgoć i odprowadza ja na zewnątrz.

Porównanie wełny i pulu

Dodatkowo przy otulaczach PUL częściej występują przecieki, ale są dobrym rozwiązaniem na początek dla tych, których przeraża kuracja lanolinowania 🙂 W Wieloświecie dostaniecie zalanolinowane już otulacze wełniane.

Jeżeli jesteśmy już przy materiałach, należy również zdecydować o materiałach, które będą mieć kontakt z pupą dziecka.

Pytanie, czy chcesz korzystać z tkanin syntetycznych (mikrofibra, lekko odprowadzająca wilgoć jersey, mikropolar, PUL/TPU), czy też z naturalnych (bawełna, konopie, bambus, wełna)?

Każdy materiał ma swoje zalety.

Syntetyki – mikropolar, mikrofibra, PUL/TPU

Zalety:

 • Zapewniają uczucie „suchej pupy” poprzez odprowadzanie wilgoci
 • Mikrofibra jest prawdopodobnie najbardziej chłonnym materiałem (w warunkach laboratoryjnych)
 • Mikropolar jest miękki w dotyku
 • Zostaje na nich mniej plam
 • PUL/TPU jest wodoodporny, a jednocześnie oddychający

Wady:

 • Mikrofibra nie może mieć bezpośredniego kontaktu ze skórą dziecka
 • Materiały te mają skłonność do zatrzymywania zapachów
 • Niektóre dzieci są uczulone na poliester (rzadko, ale może się to zdarzyć).

Naturalne tkaniny – bawełna, bambus, konopie, jedwab, wełna

Zalety:

 • Naturalne tkaniny w kontakcie ze skórą dziecka
 • Mniej podatne na utrzymywanie zapachów
 • Hipoalergiczne
 • Ulegają biodegradacji

Wady:

 • Mogą wymagać wielokrotnego prania przed użyciem w celu nabrania odpowiedniej chłonności i usunięcia naturalnie występujących zatłuszczeń
 • Częściej utrzymują się plamy

Uczucie mokrej pupy można zaliczyć zarówno do zalet: dziecko szybciej się odpieluchowuje przez to; jak i wad: należy częściej zmieniać przemoczoną pieluszkę, ponieważ może ona powodować podrażnienia u wrażliwych dzieci

Niemniej jednak warto mieć w swoim stosiku różnych pieluszek i używać ich rotacyjnie, aby przetestować, co Twojemu dziecku najbardziej odpowiada 🙂

3. wybierz rodzaj pieluszek wielorazowych

Po tym, jak zdecydujesz się na materiał, który jest bliższy Twemu sercu oraz czasowi, możesz przejść do rodzajów pieluszek wielorazowych. O ile wełna to tylko otulacze, o tyle PUL otwiera wiele możliwości. Zanim wybierzesz system wielopieluchowania odpowiedni dla Ciebie, zapoznaj się z naszym słowniczkiem pojęć 🙂


Otulacz + pielucha tetrowa/prefold/preflat
Otulacz + formowankaKieszonka + wkładkaAll-in-one
Wymagana ilość4-5 otulaczy + 254-5 otulaczy + 3520 pieluszek + 30 wkładów25
Szybkość schnięciaOtulacz 2-5h
Wkład 2-5h
Otulacz 2-5h Formowanka 14hKieszonka 2-6h
Wkładka 12h
ok. 12h
Szybkość zakładaniaWolnoŚrednioBardzo szybkoBardzo szybko
SzczelnośćBardzo szczelneBardzo szczelneSzczelneSzczelne
Cena kompletu$$$$$$$$$$

Polecamy na początek przetestować kilka różnych systemów i różnych marek. W ten sposób sprawdzisz, co najlepiej pasuje do budowy Twojego dziecka. Nie stawiaj wszystkiego na jeden system/jedną markę. Oczywiście nie musisz wszystkiego kupować w sklepie. Na początku możesz skorzystać z wypożyczalni lub odkupić używane pieluszki, na przykład na grupie na Facebook’u 🙂

Więcej o systemach wielorazowych przeczytasz tutaj.

4. Pieluszki wielorazowe – ile na start?

Noworodki bardzo często jedzą – średnio co dwie godziny, a jeszcze częściej brudzą pieluszki! Możemy przyjąć około 12 zmian dziennie. Jeśli chcesz prać co drugi dzień, będziesz potrzebować pieluszek na ok. 24 zmiany, to nam daje:

 • 24 pieluchy typu AIO,
 • 4-5 otulaczy + 24 wkłady

Taka liczba wydaje się być dobrym wyborem na etapie startowym (noworodkowym) wielopieluchowania.

Niemowlęta potrzebują mniej pieluszek niż noworodki, a więc około 15-18 powinno być wystarczające.

Pamiętaj, że swój początkowy stosik pieluek wielorazowych możesz na początku łączyć z pieluchami jednorazowymi ekologicznymi i to jest jak najbardziej ok!

5. Zacznij powoli

Pamiętaj, nic na siłę.

Czas zaraz po urodzeniu dziecka może nie być idealnym momentem na rozpoczęcie wielopieluchowania. Daj sobie trochę czasu, zrelaksuj się 🙂 Nie czuj presji, że koniecznie musisz zacząć od razu po porodzie. Możesz nieco dłużej dochodzić do siebie po porodzie i nie mieć siły na ogarnianie tego systemu pieluchowania. Możesz mieć ochotę używać na początku pieluszek jednorazowych. Cokolwiek zdecydujesz, nie czuj z tego powodu wyrzutów sumienia.

0